Top kategorie

Blog reklamowy - nasze inspiracje

Prezent na dzień dziecka. Urządź dziecku pokój.

Prezent na dzień dziecka. Urządź dziecku pokój.

Prezent na dzień dziecka. Urządź dziecku pokój.

Na dzień dziecka pociecha spodziewa się najczęściej jakiejś wielkiej niespodzianki. Jest to dla niej z pewnością jeden z najbardziej wyczekiwanych dni w roku. Zamiast tradycyjnych prezentów można obdarować dziecko atrakcyjnym wystrojem w jego pokoju. Jest to szczególnie dobry pomysł, jeśli dziecko faktycznie o tym marzy. Dziecko ma swój gust, szybko go zmienia i błyskawicznie rośnie, więc urządzanie takiej przestrzeni nie jest proste. 

Jakie kolory do pokoju dziecka?

Dobierając farby na ścianę do pokoju swojej pociechy, warto wziąć pod uwagę kilka wytycznych. Przede wszystkim opłaca się mieć już przygotowany projekt tego pomieszczenia oraz wszystkich przedmiotów, które mają się w nim znaleźć. Dzięki temu łatwiej będzie zdecydować się na jaśniejsze lub ciemniejsze odcienie odpowiadające preferencjom dziewczynki albo chłopca.

Przykładowo, jeśli w tym pokoju mają się znaleźć jasne meble, można pomalować ściany w kolorze pastelowym – ciemniejszym, gdy do wnętrza wpada dużo dziennego światła lub jaśniejszym, jeśli konieczne jest doświetlenie pokoju. Oprócz pasteli można również postawić na biel, która optycznie powiększa pokój, co może mieć znaczenie, jeżeli nie ma więcej niż 10-11 metrów kwadratowych.

Jak łączyć kolory? Można wybrać maksymalnie trzy, które będą się dobrze ze sobą komponować i łączyć je na ścianach w takich proporcjach, by dominował tylko jeden z nich. W przeciwnym razie nie uda się uzyskać harmonii w tym wnętrzu, a przecież dziecko powinno czuć się w nim jak najlepiej. Warto też pokusić się o wybór jednej barwy, którą naniesie się w różnych odcieniach. Wtedy każdy odcień znajduje zastosowanie w innym miejscu, co sprawia, że przestrzeń wydaje się bardziej zorganizowana i przytulna.

Jak zaaranżować dziecięcy pokój?

Chcąc stworzyć jak najlepszy projekt dziecięcego pokoju, trzeba uwzględnić jego wymiary, a więc metraż i długość poszczególnych ścian. Gdy pokój jest prostokątny, warto niekiedy zabudować jedną ścianę, by pozostało dużo wolnej przestrzeni, na przykład do zabawy. Jeżeli dziecko ma wielu kolegów w szkole, taka wolna przestrzeń będzie zbawienna podczas wspólnego spędzania czasu w tym pokoju.

Dobrze sprawdzają się też pomieszczenia dziecięce, w których wydziela się poszczególne strefy. Jeżeli pokój dzieli ze sobą rodzeństwo, wtedy opłaca się stworzyć taką przestrzeń, w której znajdą się łóżka. Najlepiej ustawić je piętrowo, by w pokoju pozostał jak największy metraż na inne przedmioty.

Jakie strefy można zaplanować poza „sypialnianą”? Na przykład przestrzeń, gdzie dziecko się uczy i odrabia lekcje, najlepiej jak najbliżej okna, gdzie jest najwidniej. Kolejną taką strefą może być miejsce, gdzie dziecko spędza czas na różnych grach. Warto zaznaczyć tę przestrzeń inną kolorystyką.

Dla tych dzieci, które oprócz nauki mają jeszcze jakieś pasje, które starają się rozwijać, przydałoby się wydzielić kącik, gdzie mogą je rozwijać. Pomiędzy nimi wszystkimi powinny znaleźć się odpowiednie meble i dodatki, dzięki którym korzystanie z każdej strefy jest łatwe i intuicyjne. Wtedy dziecko nie będzie mieć problemu ze znalezieniem konkretnej zabawki, kredki, czy płyty z grą edukacyjną. Od małego będzie również samo pilnować się, żeby odkładać poszczególne przedmioty w odpowiednie miejsce i w ten sposób utrzymywać jako tako porządek.

Pokój, który „rośnie” razem z dzieckiem

Ciekawym pomysłem na aranżację przestrzeni dla dziecka może być taki projekt, w którym układa się meble stopniowo. Im dziecko jest młodsze, tym więcej mebli codziennego użytku znajduje się w jego zasięgu. Gdy natomiast już nieco podrośnie, zaczyna mieć dostęp do szafek i regałów, które są na wysokości jego klatki piersiowej.

Natomiast te meble i wnęki, które znajdują się najwyżej, będą „czekały” na dziecko, gdy osiągnie wiek młodzieżowy. Strefy dla rodziców przestaną już obowiązywać i taki młody człowiek sam będzie mógł decydować o tym, kiedy wyciąga poszczególne przedmioty i w jakim miejscu je przechowuje.

W ten sposób nie trzeba co rok lub co dwa zmieniać aranżacji dziecięcego pokoju, gdy tylko trochę podrośnie. Przestrzeń ta jest funkcjonalna przez cały czas, dzięki czemu malec będzie zawsze czuć się u siebie dokładnie wiedząc, gdzie co jest. 

Funkcjonalne dodatki dla kreatywnych i (nie)rozmownych

Oprócz typowych mebli jak łóżko, szafka, komoda, czy regał, warto zadbać o ciekawe dodatki, które będą atrakcyjne wizualnie, a jednocześnie praktyczne. Jednym z nich może być tablica magnetyczna, którą przykleja się na ścianę. To ciekawy pomysł na rozwijanie dziecięcej wyobraźni. Za każdym razem, gdy malec „wpadnie na jakiś trop”, może swój pomysł odnotować właśnie w takim miejscu.

Tablica magnetyczna

Tablica jest o tyle interesującym dodatkiem, że w ogóle nie przypomina tej typowej, jaką widuje się w szkole. Nie będzie więc wzbudzać żadnych negatywnych emocji. Z drugiej strony, jeżeli dziecko jeszcze nie chodzi na lekcje, już wcześniej może zacząć się oswajać z takim przedmiotem. Wtedy, gdy stanie przy tablicy, by na przykład rozwiązać jakieś zadanie matematyczne, nie speszy się i nie pojawi się w głowie tak zwana czarna dziura.

Taki dodatek sprawdzi się w większych i w mniejszych pokojach dziecięcych, ponieważ można zamówić konkretny wymiar. Przyjazny kształt, a także wersja biała lub czarna powodują, że stanie się to wyrazisty element w dziecięcej przestrzeni. Można z niego korzystać tak naprawdę na wiele różnych sposobów. Przydaje się do różnych gier towarzyskich, na przykład w państwa i miasta, czy kalambury. Dzięki niej dziecko szybciej opanuje słówka i zwroty w języku obcym albo nauczy się poprawnie pisać trudne, rodzime wyrazy, jak rzeżucha, czy porzeczka.

Tablica magnetyczna nie sprawia najmniejszych problemów podczas mocowania na ścianie. Może znaleźć się na dowolnej wysokości, więc idealnie udaje się ją dopasować do wieku dziecka. Poza tym wszystkie informacje, jakie zostaną na niej zapisane, łatwo udaje się zmazać i zastąpić je innymi. Jest to zatem dodatek, który pozostaje z dzieckiem każdego dnia przez wiele lat.

Z takiego dodatku ucieszą się również nieśmiałe dzieci, które mają często problem z komunikowaniem swoich potrzeb lub emocji we właściwy sposób. Za pomocą takiej tablicy zawsze mogą wyrazić to, co czują w danym momencie, bądź też to, co ma dla nich znaczenie. Rodzic, który nie zawsze wie, o co chodzi, gdy widzi, że dziecko zachowuje się jakoś inaczej niż zwykle przez kilka dni z rzędu, może napisać na takiej tablicy pytanie. Jeżeli dziecko nie jest gotowe na rozmowę, przynajmniej wyrazi to, co mu „leży na wątrobie”.

Fototapeta na ścianę, by ożywić przestrzeń dziecka?

By pokój dziecka nie wydawał się zbyt „dorosły”, można urozmaicić tę przestrzeń odpowiednią fototapetą. Dla młodszych dzieci atrakcyjne mogą być fototapety z motywem postaci z ulubionych bajek. Nieco starsze pociechy będą być może gustować w fototapetach, na których ujęte są samochody, motocykle, czy różnego rodzaju dyscypliny sportowe.

Młodzież także może ucieszyć się z tych fototapet, a także z takich, które wpisują się w tematykę edukacyjną, czy zawodową. Zawsze też można położyć fototapetę z wybranym swoim zdjęciem, które dziecko samo wykonało i jest z niego szczególnie dumne.