Top kategorie
Blog reklamowy - nasze inspiracje

Jak przykleić fototapetę? Montaż fototapety krok po kroku.

Jak przykleić fototapetę? Montaż fototapety krok po kroku.

Boisz się montażu fototapety? Nie płać za montaż, zrób to sam. Poradnik jak przykleić fototapetę papierową lub na flizelinie krok po kroku.

Potrzebne narzędzia do przyklejenia fototapety:

Poziomica, miara, ołówek, nóż do tapet, wałek do kleju, gąbka, miękka szczotka lub wałek, linijka

Przygotowanie podłoża pod tapetę:

Ściana, która ma stanowić podłoże do fototapety musi być przede wszystkim sucha, czysta i chłonna. Ścianę w zależności od jej stanu pierwotnego, trzeba odpowiednio przygotować.  Ściana pokryta chłonnymi materiałami budowlanymi (np. gładzią gipsową, płytą kartonowo gipsową). Ścianę należy na minimum 2 godziny przed aplikacją tapety zagruntować. Środek gruntowy powinien być całkowicie wchłonięty przez podłoże, warstwa pozostawiona na wierzchu może osłabić działanie kleju. UWAGA! Przy powierzchniach bardzo mocno chłonnych lub porowatych ścianach, konieczne jest zastosowanie środka gruntującego na co najmniej 24 godziny przed rozpoczęciem tapetowania. Ściana pokryta farbą W przypadku farb emulsyjnych, dobrze przylegających do ściany zaleca się umycie ściany mydłem malarskim (lub szarym mydłem). Jeżeli mamy do czynienia z grubą warstwą farby np. olejnej, najlepiej przetrzeć ją papierem ściernym i odtłuścić, w ten sposób zwiększymy przyczepność kleju do podłoża. W przypadku ścian świeżo malowanych należy odczekać do momentu utwardzenia się powłoki malarskiej.

przyklejanie fototapety

Ściana pokryta tapetą.

 Należy usunąć jakiekolwiek pozostałości po starej tapecie, a ewentualne uszkodzenia ściany takie jak pęknięcia tynku lub niepotrzebne otwory naprawić, po czym ścianę zagruntować. UWAGA! Przed przystąpieniem do tapetowania należy upewnić się, że ściana jest całkowicie sucha! Wilgotna powierzchnia może zmniejszyć przyczepność kleju.

Przygotowanie fototapety przed aplikacją.

Przed aplikacją fototapety trzeba pamiętać, aby dokładnie sprawdzić jej stan, wzór, kolorystykę, gramaturę poszczególnych fragmentów oraz zgodność z zamówieniem, w tym celu zaleca się rozłożenie jej na czystej i suchej powierzchni zadrukiem do góry. W przypadku istotnych różnić i wad jakościowych nie należy przystępować do montażu tapet. Jeżeli ściana jest odpowiednio przygotowana, a tapeta nie budzi zastrzeżeń należy przyciąć ją pod wymiar ściany (pamiętając o dopasowaniu wzoru), zostawiając niewielki zapas tzw. rezerwę tapety przy górnej i dolnej krawędzi. Na ścianie dobrze jest zaznaczyć ołówkiem pionową linię, tak aby przyklejając tapetę mieć pewność, że całość będzie w pionie. Odpowiednia temperatura w pomieszczeniu, gdzie aplikujemy tapetę, powinna oscylować w granicach 18-21 stopni Celcjusza, nie należy tapetować w pomieszczeniach gdzie temperatura wynosi mniej niż 10 stopni Celcjusza. Klej Aby zapewnić jak najlepszy efekt oraz trwałość aplikacji powinno się wybrać odpowiedni klej, którego należy użyć zgodnie z zaleceniami producenta.

Aplikacja. Klejenie fototapety papierowej.

1.Klej rozprowadzić równomiernie na tapecie zwracając szczególną uwagę na brzegi tapet. Po aplikacji, w razie potrzeby można je dokleić specjalnie przeznaczonym do tego klejem. Nie nakładać kleju na więcej niż jeden bryt jednocześnie.

 2. Bryt należy złożyć klejem do środka tak aby nie zrobić zagnieceń. Cała powierzchnia pokryta klejem powinna być zakryta, w celu ograniczenia jej kontaktu z powietrzem. Tak złożoną tapetę pozostawić na kilka minut aby nasiąknęła klejem (normalnym zjawiskiem jest rozszerzenie tapety o ok. 1 cm). Wszystkie bryty powinny być pozostawione do nasiąknięcia klejem na jednakową ilość czasu, a z namoczonym pasem należy obchodzić się ze szczególną ostrożnością, aby uniknąć uszkodzenia materiału.

3. W momencie oczekiwania na nasiąknięcie tapety, nanieść klej na ścianę, na odrobinę większą powierzchnie niż miejsce gdzie chcemy nakleić pierwszy bryt.

 4. Tapetowanie rozpoczynamy od górnego narożnika, najlepiej od okna (lub innego źródła światła) kierując się w głąb pomieszczenia.

5. Gotowe bryty należy kolejno przyklejać do ściany na tzw. zakładkę (ok. 0,5- 1 cm), dokładnie dopasowując do siebie wzór (po upewnieniu się ze bryt znajduje się na właściwym miejscu można przystąpić do wygładzania tapety). W przypadku błędu nie zaleca się przesuwania całego brytu, należy go odkleić i zacząć od początku.

6. W celu usunięcia nadmiaru tapety z łączeń przyłożyć metalową linijkę pośrodku łączenia, mocno docisnąć i przeciąć obie warstwy tapety. Usunąć odcięte skrawki.

 7. Powstałe pęcherzyki powietrza usunąć za pomocą miękkiej szczotki lub wałka, zaczynając od środka brytu, kierując się w stronę zewnętrznych krawędzi.

8. Ostrym nożem usunąć nadmiar papieru przy suficie i podłodze.

 9. Ewentualny nadmiar kleju na bieżąco usuwać czystą, lekko wilgotną gąbką lub ściereczką, nie stosować w tym celu chemicznych środków czystości ponieważ mogą uszkodzić tapetę.

przyklejenie fototapety

Jak przykleić fototapetę na materiale flizelinowym?

1. Klej należy rozprowadzić tylko na ścianie, na odcinku gdzie zamierzamy nakleić pierwszy pas. Warto zwrócić uwagę czy klej jest równomiernie naniesiony oraz czy jego warstwa nie jest za gruba. UWAGA! Nie nakładamy kleju bezpośrednio na bryt!

2. Tapetowanie rozpoczynamy od górnego narożnika, najlepiej od okna (lub innego źródła światła) kierując się w głąb pomieszczenia.

3. Bryty należy kolejno przykleić do ściany na tzw. zakładkę (ok. 0,5-1 cm), dokładnie dopasowując do siebie wzór (po upewnieniu się ze bryt znajduje się na właściwym miejscu można przystąpić do wygładzania tapety). W przypadku błędu nie zaleca się przesuwania całego brytu, należy go odkleić i zacząć od początku.

4. W celu usunięcia nadmiaru tapety z łączeń przyłożyć metalową linijkę pośrodku łączenia, mocno docisnąć i przeciąć obie warstwy tapety. Usunąć odcięte skrawki.

5. Pęcherzyki powietrza usunąć za pomocą miękkiej szczotki lub wałka, zaczynając od środka brytu, kierując się w stronę zewnętrznych krawędzi.

6. Ostrym nożem usunąć nadmiar materiału przy suficie i podłodze.

 7. Ewentualny nadmiar kleju na bieżąco usuwać czystą, lekko wilgotną gąbką lub ściereczką, nie stosować w tym celu chemicznych środków czystości ponieważ mogą uszkodzić tapetę.

8. Brzegi tapety w razie potrzeby można dokleić specjalnie przeznaczonym do tego klejem. Po aplikacji: W pomieszczeniu gdzie jest naklejona tapeta nie zaleca się używania żadnych urządzeń mających na celu przyśpieszenie wysychania (farelki, wiatraki, grzejniki itp.). Zbyt szybkie wyschnięcie tapety może spowodować jej skurczenie, co w efekcie może przyczynić się do powstania szczelin. Należy także unikać nadmiernego wietrzenia pomieszczenia.

Powodzenia! Pamiętaj że wymarzoną fototapetę możesz zamówić klikając tutaj.

Przedstawione powyżej informacje zostały podane w dobrej wierze, według aktualnego stanu wiedzy i doświadczenia praktycznego, co nie zwalnia od odpowiedzialności za wykonywanie prac zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i BHP. Informacje i zalecenia podane w niniejszej instrukcji są oparte na naszej wiedzy i doświadczeniu, jednak należy je zweryfikować w konkretnych warunkach.