Top kategorie

Blog reklamowy - nasze inspiracje

Baner reklamowy. Jakie warunki musi spełniać, aby przyciągać uwagę?

Baner reklamowy. Jakie warunki musi spełniać, aby przyciągać uwagę?

Baner reklamowy to powierzchnie stosowany nośnik reklamy, który jest bardzo popularną formą reklamy zewnętrznej. Banery zyskały swoją popularność w Polsce praktycznie od początku przemian ustrojowych. Banery dzięki swej prostej formie są bardzo praktyczne, tanie i łatwe w montażu. Reklamy na banerze cały czas zyskują na popularności jako reklama firm, informacja, czy reklamą wyborczą.  Baner wykonany jest z materiału sztucznego wzmocnionego siatką z podwójnym zagięciem na krawędziach zwanym zgrzewem. Banery wykańcza się oczkami montażowymi na krawędzi, średnio co 50 cm. Ta prosta forma jest kluczem do sukcesu banerów reklamowych. Banery są bardzo uniwersalne. 

Banery reklamowe

Jak i gdzie zamówić baner reklamowy?

Banery reklamowe zamawia się w drukarni wielkoformatowej takiej jak na przykład Drukarnia-Wojewoda. Baner drukowany jest na ploterze wielkoformatowym z rolki o szerokości od 110 do 320 centymetrów. Maksymalna długość baneru w jednym kawałku to 100 metrów. Wydruki poszczególnych kawałków można łączyć tak zwanym zgrzewem. Drukarnia do wykonania banery potrzebuje projekt graficzny baneru. Projekt definiuje wymiary, treść i kolorystykę. Duże drukarnie posiadają grafików, którzy przygotują nam odpowiedni projekt. Projekt baneru możemy również zamówić w agencji reklamowej, grafika freelancera lub przygotować we własnym zakresie.

Jak zrobić baner reklamowy do druku? Projekt banera.

Zamawiając baner w drukarni czy w agencji reklamowej musimy się przygotować. Grafik oczekiwać od nas będzie wytycznych do projektu:

  • Wymiary banera - zmierz dokładnie miejsce montażu banera. Gdy wynajmujesz powierzchnię reklamową, możesz poprosić właściciela tablicy o podanie wymiarów. Jeśli zamawiasz  baner wraz z montażem firmy często dokonują pomiaru w cenie.
  • Logo firmy, znaki towarowe, przygotuj logotyp firmy najlepiej w wektorach w .pdf lub .jpg wysokiej jakości.
  • Zdjęcia reklamowanego produktu lub usługi.
  • Dane -tekst, cenę, opcjonalnie hasło reklamowe.
  • Koncepcja -możesz również przygotować rysunek na kartce i wysłać grafikowi skan. Możesz także, wysłać reklamy które Ci się podobają jako inspirację.

Baner odblaskowy

Ile kosztuje baner reklamowy?

Cena banera uzależniona materiału, na jakim jest wydrukowany. Banery mają gramaturę od 330 do 700 gram na metr kwadratowy. Najpopularniejszy jest baner laminowany od 440 do 510 gram/ metr kwadrat i jest on optymalny do zastosowań w reklamie. Baner o słabszej gramaturze łatwo potarga wiatr, grubsze banery będą droższe i znajdują zastosowanie jako ściany przyczep tirów lub dachy szklarni czy hali. Ważne jest, gdzie zamawiamy baner. Najdrożej będzie u pośrednika, czyli agencji reklamowej czy domu mediowym. Najtaniej bezpośrednio w drukarni takiej jak Drukarnia-Wojewoda. Cena baneru na początku 2023 roku wynosi od 19 do 39 złotych za metr kwadratowy. Istnieją również banery o powierzchni odblaskowej, za które zapłacimy więcej. Warto je jednak wykorzystywać w zimie przy ruchliwej drodze.  Koszty zwiększa przygotowanie indywidualnego projektu, jeśli nie zależy nam na personalizowanej reklamie, można skorzystać z gotowych szablonów

Po co banery reklamowe?

Banery reklamowe najczęściej firmy zamawiają, aby informować klientów o lokalizacji firmy. Banery ze strzałkami na skrzyżowaniach ułatwiają dojazd do biura, sklepu. Banery reklamowe montuje sie również na bramach wjazdowych, aby podać godziny otwarcia, wskazać parking. Banery często montuje się na tablicach billboardowych.  Reklamy wykorzystują również sklepy do informowania o aktualnych promocjach. Banery stosuje się również na remontowanych budynkach, aby zasłonić rusztowanie i zabezpieczyć budowę. Stosuje się do tego baner odporny na wiatr, czyli siatkę mesh. Najwięcej zamówień na banery jest podczas kampanii wyborczych, parlamentarnych jak i samorządowych. Politycy chętnie reklamują się na banerach wyborczych, zwracając uwagę wyborców.  

Baner na Boże Ciało

Gotowe banery reklamowe na zamówienie.

Klienci indywidualni najczęściej kupują banery z gotowego szablonu reklamy. Bardzo popularne są banery typu "Sprzedam mieszkanie", "wynajmę lokal" czy "Przyjmę ziemię i gruz". Banery takie wymagają jedynie podania numeru telefonu, co przyspiesza druk oraz nie wymaga dopłaty za projekt. Banery tego typu najczęściej są w  kolorach zwracających dodatkowo uwagę odbiorców. Osłony balkonowe też drukowane są z materiału banerowego. Osłona na balkon zapewnia prywatność i może przedstawiać dowolne kwiaty, żywopłot czy ulubiony krajobraz.  Pewna ciekawostka jest wykorzystanie banerów w kościołach, przedstawiają one wydarzenia z biblii. Banery na boże ciało wykorzystuje się jako materiał na ołtarze podczas procesji Bożego ciała. 

Interesujesz się reklamą i drukiem? Zapraszamy do czytania naszego Bloga Reklamowego oraz do zapisu na newsletter gdzie będziemy informować o kolejnych wpisach.